Grafik, Baskı, Promosyon

HİZMETLERİMİZ
Grafik, Baskı, Promosyon

Grafik Tasarım: Şekiller, renkler, işaretler, çizgiler, harfler ve rakamlarla birleştirilmiş öğelerle hedef kitleye mesaj ve bilgi verme, düşünceleri ve sözleri görsele dönüştürme sanatına grafik tasarım denir. Grafik tasarım günümüz teknolojisinde bilgisayar programlarıyla yapılmakta olup teknolojik bir sanattır.

Kökeni milattan öncesi yıllara dayanır. Taşlara çizilen resimler, yazılar ve şekiller bugünün tasarımlarının atasıdır. İnsanların bilimi ve teknoloyi geliştirmesiyle evirilerek bugünkü halini almıştır. Geleceğin grafik tasarımlarını


Grafik tasarım farklı yorumlarla ve farklı bakış açılarıyla karşımıza çıksa da işleyişi ve amacı bellidir. Biraz daha detaylı aktaracak olursak Grafik Tasarım Nedir? Görsel iletişim nasıl olur? Şekiller, renkler, ince detaylar, işaretler ve daha birçok unsur sizce de bir iletişim aracı olabilir mi? Bu sorunun cevabını çok uzatmadan vermek gerekirse evet, Grafik Tasarımı tam da bunu ifade ediyor bizlere.  Şimdilerde popülaritesi oldukça artan bu sanatı ise şu şekilde tanımlayabiliriz; çeşitli görsel öğeler ve yazının bütünleşerek izleyici ya da hedef kitleyi etkilemek ve amaç edinilen mesaj ile oluşturulan her türlü tasarımı kapsayan bir tasarım dalıdır.  Hemen hemen her gün karşımıza çıkan broşür ve afişler ise Grafik Tasarıma verilecek en iyi örnekler arasına girmektedir. Bunun yanı sıra web tasarıma yönelik yapılan logo tasarımları ve grafiklerde yine Grafik Tasarımının etkinlik alanına girmektedir.



Grafik Tasarım Nasıl Yapılır?

Peki Grafik Tasarımı nasıl yapılır? Tasarımı oluştururken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? Herkes Grafik Tasarımı yapabilir mi?


Öncelikle Grafik Tasarımının nasıl yapıldığına değinelim. Grafik tasarımın ilk aşaması fikirdir. Grafik tasarlamak için  bir fikriniz olması gerekmektedir. Müşterinin aktardığı bilgilerle bir fikir edinmiş olmalı yada kendi hayalinizdeki şeyi gerçekleştirmek için bir fikriniz olmalı.


Mesela; müşteriniz biz inşaat işleri yapıyoruz buna göre bir grafik yapın dediği zaman veya siz müşteri iseniz grafik tasarımcınıza inşaat işleri yapıyoruz bize grafik yapın dediyseniz burada oluşan fikir sadece sizin inşaat işi yaptığınız ve karşı taraftan birşeyler beklediğinizi ifade eder. Bu grafik tasarımın amacına ulaşması için yeterli bir veri değildir.


Bu durumda bir fikir oluşamaz. Grafik tasarım çalışması yaptırmak istediğinizde veya yapacağınız zaman zengin verilere sahip olmanız gerekmektedir. İnşaat sektörü geniş bir sektör olduğu için bu sektörün hangi basamağında hizmet verdiğini öğrenmeliyiz. İnşaat iç cephe dekorasyonumu, dış cephe kaplamamı, mantolama işimi yoksa anahtar teslim daire satışımı yapıyor bunları müşterinizden öğrenmelisiniz / grafik tasarımcınıza iletmelisiniz. Grafiği yaptırmadan önce özellikle istediğiniz bir arka plan fonu varsa, yazılarda kullanılmasını istediğiniz bir yazı fontu varsa, işinize uygun elinizde profesyonel olarak çekilmiş fotoğraflar varsa, işinizi anlatan bilgiler ve yazılar varsa mutlaka bunları grafik tasarımcınıza veriniz. Bu veriler olmadan bir fikir oluşmayacağı için grafik tasarımcının mucizeler yaratmasını beklemeyiniz. Siz grafik yapıyorsanız eğer yeterli veri almadan tek seferde başarılı bir grafik çalışması yapacağınıza inanmayınız.



Grafik Tasarımda Başarı

Grafik Tasarımının fikir aşamasını aktardık şimdi ise grafik tasarımda başarı nasıl elde edilir bunu paylaşalım. Tasarımı oluşturma aşaması yapılacak konunun belirlenmesi ile başlıyor sonrasında konuyla ilgili çeşitli örneklemeler toplanıp tasarımın şekli, detayları, vurguları vb. özelliklerinin nasıl yapılacağı üzerine fikir belirlenip tasarım oluşturuluyor.


Tasarım oluştururken dikkat edilmesi gereken unsurlar da yine tasarımın oluşturulması kadar önem taşıyor. Grafik tasarım yapacağınız sektörün, ürünün veya hizmetin canlı görüntüsü hangi rengin verdiği mesajla örtüşüyor. Örneğin; bir organik tarım firmasına iş yapıyorsanız yeşil renklerini andıran veya içinde yeşil renkler bulunan görseller kullanıyor musunuz ? Soğuk içecek için grafik yapıyorsanız soğukluk, buz görünümü veren buz resimleri veya buz mavisi renkler kullanıyor musunuz ? bu tip ayrıntılar grafik tasarım çok önemli. Eğer bir kahve firması için grafik yapıyorsanız pembe kırmızı vs renkler kullanıyorsanız firmanın müşterisine ulaştırmak istediği grafiğiniz başaramayacak demektir.



Grafikle verilmek istenen mesaj

Verilmek istenen duygunun yoğunluğuyla bağıntılı çizgilerin koyu, açık ve gri tonlamaları, tasarımın estetik sunumu için biçim, doku, ölçü, yön, görsel sıralama, bütünlük, akıcılık ve vurgulama tasarımın oluşturulurken dikkat edilmesi gereken unsurlar olarak sıralanabilir. Bunları harmanlayarak özenli tasarlanmış grafikler doğru bir mesaj verir.


Tasarım yapabilmek için ise sadece gerekli programlar ve bilgisayar teknolojilerinin kullanılması yetmemektedir. Yani herkes Grafik Tasarımı yapamayabilir. Bunun için yaratıcılık, hayal gücü, şekil ve renk bilgisi ve teknolojinin buluşması önemli bir şarttır. Tüm bu unsurlar bir araya getirildiğinde dinamik ve modern tasarımlar oluşturulması olasıdır.


Tabi diğer önemli unsur ise grafik tasarımı yaparken özgün fikirlerinizden içinizdeki öz güven ve bilginizden harmanlamanızdır. Başkalarının yaptığı grafiklere bakarak kendi fikrinizi ortaya koymadan grafik çizerseniz sadece kopyala yapıştır yapmış olursunuz. İyi bir grafiker yaratıcı ve üretici bakış açısına sahiptir. İyi bir grafiker her grafik tasarımda özgün çizimler yapmıştır.


Grafik tasarımı yaparken hassasiyetle dikkat edilmesi gereken bir unsurda tasarımın nerede kullanılacağını ve o yerin uzunluk ölçüleridir. Bir metrekarelik bir alana on santimetrelik bir grafik tasarımı yaparsanız eğer baskı sırasında aşırı piksel kaybı olacak ve yine grafik tasarım başarılı olamayacaktır.



Grafik Tasarımda Başarılı Sonuç İçin!

İyi bir grafiker nasıl olmalı?


İyi Bir Fikir Sahibi Olmalısınız.


Yaratıcı ve üretici bir bakış açısına sahip olmalısınız.


Her zaman özgün bir tasarımcı olmalısınız.


Telif hakları ihlali yapmayan ve yaptırmayan bir grafiker olmalısınız.


Birçok masa üstü programı iyi kullanabilmelisiniz. Photoshop, Corel, Indesign, Adobe Illustrator gibi


Grafik Ölçülerine Uymalısınız


Baskılı İşlerin Baskı Düzenine Göre Grafik Yapmalısınız.


Bu ve daha fazlası özellik grafik tasarım konusunun olmazsa olmazıdır ve her grafik tasarımcıda bulunması gereken minimum becerilerdir.


VTEK Web Tasarım Ajansı bünyesinde çalışan grafikerlerimiz bu becerilere ve daha fazlasına sahip, hedef kitlenin hayallerini ve isteklerini önemseyen bir yapıya sahiptir. Bizlere telefonda yada mail üzerinden taleplerinizi ve kullanım amacını, kullanım alanlarını detaylı bir şekilde yazdığınızda asla başarısız bir grafik tasarımı ile karşılaşmazsınız.



Grafik tasarımda kalite, başarı ve özgünlük bizim işimiz.


VTEK;  Grafik Tasarım, Tasarım, Grafik Dizayn, Katalog, Kartvizit, Menü Tasarımı Konusunda Başta VAN olmak üzere tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz.


Kartvizit, Katalog, El Broşürü, Banner, Web Template, Facebook Şirket Profil Kapakları, Araç Kaplama Grafikleri ve daha birçok grafik tasarımları konusunda hizmetinizdeyiz. Canlı Destek butonundan yazmanız iletişim sayfamızdaki numaralarımızı 

Şerefiye Mahallesi İş Bankası Karşısı İşlek İş Merkezi
0539 110 35 05
info @ vtekbilisim.com.tr